tinyBrd - bezprzewodwa łączność z NRF24L01, programowane przez Arduino IDE

Poznaj tajniki

tinyBrd co to jest?

tinyBrd 2.0 i 1.2

tinyBrd jest mikrokontrolerem przeznaczonym do pracy z modemami NRF24L01. Programuje się go za pomocą Arduino IDE. W tej chwili są dostępne dwie wersje tinyBrd - 2.0 oraz 1.2 (odpowiednio po lewej i prawej na zdjęciu). Jakie są różnice?

Cecha tinyBrd 1.2 tinyBrd 2.0
Napięcie zasilające 1.9V-3.6V 3.6V-16V (lub 1.9V-3.6V gdy zasilany na linii Vcc)
Pobór prądu w uśpieniu 5 µA 20-30 µA (7 µA przy zasilaniu bezpośrednio na Vcc)
Rozmiar pola protoypowego 4x5 6x7
Wbudowana dioda LED NIE TAK (czerwona, pin D10)

Które tinyBrd wybrać?

Jeśli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu zużycia prądu kosztem wygody, wybierz tinyBrd 1.2. Pamiętaj tinyBrd 1.2 ma połączone linie zasilania dla procesora i modemu NRF. Gdy podłączysz programator typu USBASP, który podaje napięcie 5V zasilania a zapomnisz wyjąć modem NRF, uszkodzisz ten drugi. Zwykle po potraktowaniu 5V modem działa, ale jego tryb głębokiego uśpienia przestaje działać - zużywa znacznie więcej prądu niż nominalny 1 µA...

TinyBrd 2.0 to wygoda - wbudowany regulator separuje napięcie 5V z programatora od linii zasilania procesora i NRF. Dzięki temu możesz programować z włożonym modemem NRF.

Przewagi tinyBrd

TinyBrd powstał z myślą o wygodnym używaniu komunikacji opartej o NRF24L01. Biblioteki są zoptymalizowane do oszczędności energii. Prosty interfejs, pozwalający działać od ręki bez specjalnej konfiguracji mnóstwa parametrów.

Dostępne są bibilioteki dla NRF dla:

Szcegółowo instalację tinyBrd core dla Arduino IDE oraz biblioteki na Rasbperry Pi opisaliśmy w oddzielnym artykule: tinyBrd - instalacja